Česká republika má 24. nejinovativnější ekonomiku na světě. Čemu za to podle ministra Havlíčka vděčíme?

Podle žebříčku agentury Bloomberg má česká republika 24. nejinovativnější ekonomiku na světě. Čemu jako země vděčíme za tento posun? I na to v aktuálním rozhovoru odpovídal Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy.

Více informací

Podle žebříčku agentury Bloomberg má česká republika 24. nejinovativnější ekonomiku na světě. Čemu jako země vděčíme za tento posun? I na to v aktuálním rozhovoru odpovídal Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy.

Co konkrétně Česko posunulo o jednu pozici na ono 24. místo?

Systematický přístup k inovacím jako takový. Máme a postupně realizuje Inovační strategii ČR 2019 – 2030. S ambicí dostat ČR do roku 2030 mezi dvacet nejvyspělejších ekonomik světa. Nejde jen o jednu z mnoha strategii v zemi, ale o konkrétní plán a postup, který postupně realizujeme.

Toto je jen začátek. Počítáme s tím, ze hlavni výsledky se začnou projevovat během dalších let. Chceme kompletně postavit náš průmysl na inovacích, proto v duchu Inovační strategie připravujeme také Hospodářskou strategii.

V jaké oblasti máme ještě v rámci inovací rezervy?

Výzev je mnoho, ale určitě bych zdůraznil například nutnost podpory technických oborů nebo koncept chytrých investic, které do České republiky přináší nejen pracovní místa, ale také udržitelnou přidanou hodnotu. Dále na základě analýzy a konkrétních dat připravujeme výběr prioritních oblastí, na které se bude ČR soustředit.

Jedním z prvních průřezových technologických trendů je umělá inteligence (AI). Musíme vytvořit silný tým, který bude flexibilně schopen sledovat, vyhledávat, vyhodnocovat a určovat trendy ve stylu “future committee”. Proto byl koncem roku vládou schválen Národní analytický tým, který bude připravovat informace na základě dat a konkrétních analýz v součinnosti napříč veřejnou správou.

Dalším cílem je potom přestat působit jako secondhand Evropy. Nutně musíme podporovat růst inovací v českých firmách, rodinných firmách a know-how udržet v České republice. Inovace také musíme promítnout do finálních produktů, které včetně výroby udržíme v České republice. To je obrovská příležitost pro českou ekonomiku. To se může týkat například programování, průmyslového designu, nových materiálů včetně aplikací, kulturně-kreativních oborů a dalších oblastí.

V neposlední řadě bych uvedl, že velkou příležitostí je zavádění inovací a inovačního managementu dovnitř veřejné správy, která bude více stát na digitalizaci, sdílených službách, synergii a celkové podpoře ochoty spolupráce napříč organizacemi.

Šlo do výzkumu, vývoje a technologií v posledních letech dostatek peněz?

Pro letošní rok zajistila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace na vědu a výzkum jen z národních zdrojů rekordní částku ve výši 37,5 miliardy korun – tedy o celé dvě miliardy vyšší než tomu bylo v roce 2018. Pomáháme také s debyrokratizací či internacionalizací vědy či se zaměstnáváním zahraničních expertů a vědeckých pracovníků.

Můžete dát konkrétní příklady inovací, které se Česku v poslední době opravdu povedly?

Zejména máme po dlouhé době jasnou strategii a cíle, které chceme naplňovat. Pak jsou to konkrétní změny a nové projekty: konec investičních pobídek montovnám v ČR, předmět Technika na ZŠ, možnost pro vědce rychleji založit spin-off firmu, lepší hodnocení výzkumu, nový program na financování inovací aj.

Zdroj: MPO

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme