Co se povedlo

Všechny novinky
Chytré investice
Digitalizace
Národní start-up a spin-off prostředí
Inovační a výzkumná centra
Chytrý marketing
Polytechnické vzdělávání
Financování a hodnocení výzkumu a vývoje

Vláda schválila vznik rady pro strategické technologie

Řídit podporu strategických technologií a produktů. Hlavní úkol rady pro podporu strategických technologií a produktů, jejíž vznik dnes schválila vláda. Jde o pracovní organ, který by do budoucna měl řídit podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků, které v ČR chybí. Radu budou tvořit zástupci klíčových odvětví hospodářství, asociací, svazů a komor, ministerstev, ostatních ústředních orgánů státní správy a vybraní odborníci.

14. 9. 2020

Se zaváděním osobních ochranných a zdravotnických prostředků od tuzemských výrobců pomáhají nejen dotační programy

Speciální programy, poskytování informací, spolupráce při vývoji, výrobě a certifikování osobních ochranných i zdravotnických prostředků aj. Příklady toho, jak Ministerstvo průmyslu a obchodu během pandemie koronaviru pomohlo a dál pomáhá nejen českým výrobcům. Spolupracuje také s akademickou obcí, například s Českým vysokým učením technickým v Praze. Díky těmto subjektům tak mimo jiné došlo k vývoji a výrobě respirátoru RP95-M či ventilátoru CoroVent.

14. 9. 2020

MPO podporuje mobilní služby 5. generace. Projekt Záchranka v Karlových Varech představil evropskou novinku: videopřenosy zachraňující lidské životy

Sítě nové generace pomáhají rozvíjet chytrá města i domácnosti. Lidem tak zlepšuje život například virtuální realita, 5G technologie se využívají také ve zdravotnictví, průmyslu, dopravě a dalších odvětvích. Příkladem, jak mohou moderní sítě sloužit lidem, je aplikace Záchranka. Nyní jako první v Evropě spouští videopřenosy i s využitím 5G mezi člověkem v nouzi a záchrannou službou.

9. 9. 2020

Česká republika je mezi top 25 zeměmi podle Globálního inovačního indexu

Česká republika zaznamenala úspěch na poli inovací. V Globálním inovačním indexu (Global Innovation Index-GII) obsadila 24. místo ze 131 světových ekonomik.

4. 9. 2020

MPO podpoří další podniky, které inovacemi bojují s pandemií koronaviru

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhodnotilo žádosti o dotace v druhé soutěži podprogramu „Inovace do praxe“ programu The Country for the Future. Zaměřena byla na boj proti pandemii COVID-19 a zmírnění jejích dopadů.

4. 9. 2020

Český plicní ventilátor vyvinutý během pandemie koronaviru získal klíčovou certifikaci od americké vládní agentury FDA, ve světě boduje i český respirátor

Úspěch na poli mezinárodní certifikace zaznamenal český plicní ventilátor CoroVent vyvinutý během pandemie koronaviru. Získal potvrzení o splnění kritérií pro bezpečnost a deklarovaný účel od vládní americké agentury FDA. Tuzemskému produktu se tak kromě USA otevírají klíčové třetí trhy, zejména Latinská Amerika a Afrika. Kromě toho ve světě už nějakou dobu boduje ryze český respirátor RP95-M. Maska splňující nejpřísnější parametry FFP3 s plnou evropskou certifikací je v duchu Inovační strategie ČR rovněž jedním z příkladů úspěšného transferu technologií.

27. 8. 2020

Světová konference otevřených dílen FABx se v roce 2024 vůbec poprvé uskuteční v České republice

Týdenní FABx (fabrication laboratories), tedy světová konference a setkání otevřených dílen pod patronátem bostonské MIT univerzity, se za čtyři roky bude konat v České republice. Tuzemská kandidatura na uspořádání akce, během které jednotlivci z různých zemí světa vyrábějí počítačově navrhované výrobky, projekty a umělecká díla, předčila Panamu, Arménii či v komunitě FabLabů velmi silné Finsko. V roce 2024 se tak do ČR historicky poprvé sjedou kreativní lidé z celého světa, aby s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ukázali, co lze s pomocí moderních technologií a digitalizace navrhnout a vytvořit. Víc na https://fab2024.cz.

19. 8. 2020

MPO podporuje rekonstrukci veřejného osvětlení a další energeticky úsporné projekty, vypsalo první výzvy z programu EFEKT pro rok 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje z národního programu EFEKT energeticky úsporné projekty a také rekonstrukci systémů veřejného osvětlení. V programu budou pro rok 2021 platit některé novinky. Zájemci budou moci podávat žádosti o dotace v prvních dvou výzvách již od 1. září 2020.

11. 8. 2020

S rozvojem sítí páté generace pomůže 5G aliance

Podporovat zavádění a rozvoj 5G sítí a služeb v České republice. Hlavní cíl 5G aliance, která nedávno vznikla a jejíž čelní představitelé se vůbec poprvé sešli na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Platforma, kterou tvoří zástupci soukromé, veřejné i akademické sféry, se shodla, že se v souvislosti s mobilními sítěmi a službami 5. generace nyní bude třeba věnovat pěti klíčovým oblastem: průmyslu, chytrým městům, kybernetické bezpečnosti, dezinformacím a vzdělávání, a také dopravním koridorům. Vzniklo tak pět pracovních skupin proto, aby 5G sítě mohli lidé v České republice co nejdřív a co nejlépe využívat.

11. 8. 2020
...

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme