Co se povedlo
Výsledek aukce kmitočtů pro chytré mobilní sítě 5G zvýší tlak na snížení cen, říká ministr Havlíček
Aukce kmitočtů pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz), kterou v pátek 13. listopadu uzavřel Český telekomunikační úřad (ČTÚ), proběhla podle ministerstva průmyslu a obchodu úspěšně. „Vnímáme to s ministrem Havlíčkem jednoznačně tak, že se zvýší konkurence a tím i tlak na snížení cen,“ píše náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko.
Koná se E-MEET EXPORT #2. Jak během koronakrize i v budoucnosti podporovat české exportéry
Agentura CzechTrade v tomto týdnu organizuje letos již podruhé akci s názvem E-MEET EXPORT 2020. Jde o on-line konzultace s řediteli zahraničních kanceláří pro české exportéry. „V době, kdy nejsou kvůli koronaviru možné konzultace osobní, CzechTrade je zajišťuje virtuální formou. Osvědčila se už letos v červnu, kdy se on-line uskutečnil vůbec první E-MEET EXPORT,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Agentura CzechTrade se velmi rychle přizpůsobila novým podmínkám, které souvisejí s omezeným pohybem lidí a cestováním. On-line služby a digitalizace jsou pro dnešní podnikání včetně exportu naprosto nezbytné,“ vysvětluje generální ředitel exportní agentury CzechTrade Radomil Doležal.
Díky rozšíření vývojového centra Linet vznikla IoT platforma pro „chytrá zdravotnická lůžka“
Zdravotní lůžka monitorují pohyb pacientů a upozorňují personál na rizika, která jim hrozí. To umožňuje nová IoT platforma s názvem Safety Monitor, kterou letos vyvinula ve svém nově rozšířeném vývojovém centru společnost Linet. Tato technologie je v České republice zcela unikátní a odpovídá světovým vývojovým trendům ve zdravotnictví. Dotace na rozšíření vlastního vývojového centra firma využila z programu podpory Potenciál z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).
Statistiky 2019 jsou opět rekordní: Na výzkum a vývoj vynaloženo 112 miliard. Naplňujeme cíle Inovační strategie
Podle aktuálních statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) znamenal rok 2019 znovu historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj (VaV) z tuzemských veřejných a soukromých zdrojů. Meziroční nárůst je 9 %. V posledním desetiletí se výdaje na VaV navýšily více než dvojnásobně.
Česko přešlo na digitální vysílání 2. generace. Dokončilo přechod na DVB-T2
České republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak nově mají digitální vysílání v lepší kvalitě.
Bezpilotní letadlo i družicový věrnostní program. Kosmický inkubátor ESA BIC podpoří další čtyři startupy. Jeden se bude inkubovat v Praze, zbylé tři v Brně.
GroudCom, Mobis0ne, Uneeqly a Zaitra. To jsou čtyři startupy, které nově vstupují do inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC) v Praze a v Brně. Získají finanční podporu ve výši padesát tisíc eur, konzultace a poradenské služby od profesionálů z agentury CzechInvest a inovační agentury JIC po dobu až dvou let. Startupům se otevírá možnost výrazně posunout rozvoj svých produktů – tedy pozemní komunikační stanici, bezpilotní letoun, věrnostní aplikaci využívající družicová data a aplikaci pro správu lesů.
Pojízdná učebna seznámí žáky z celého Česka s technikou a technologiemi
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) spouští projekt Tour for the Future. Jde o pojízdnou učebnu techniky, která bude putovat po České republice a seznamovat žáky 8. a 9. tříd základních škol s technikou a technologickým pokrokem a vývojem. To vše s cílem zvýšit zájem o nové technologie a studium technických oborů.
Vláda schválila vznik rady pro strategické technologie
Řídit podporu strategických technologií a produktů. Hlavní úkol rady pro podporu strategických technologií a produktů, jejíž vznik dnes schválila vláda. Jde o pracovní organ, který by do budoucna měl řídit podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků, které v ČR chybí. Radu budou tvořit zástupci klíčových odvětví hospodářství, asociací, svazů a komor, ministerstev, ostatních ústředních orgánů státní správy a vybraní odborníci.
Se zaváděním osobních ochranných a zdravotnických prostředků od tuzemských výrobců pomáhají nejen dotační programy
Speciální programy, poskytování informací, spolupráce při vývoji, výrobě a certifikování osobních ochranných i zdravotnických prostředků aj. Příklady toho, jak Ministerstvo průmyslu a obchodu během pandemie koronaviru pomohlo a dál pomáhá nejen českým výrobcům. Spolupracuje také s akademickou obcí, například s Českým vysokým učením technickým v Praze. Díky těmto subjektům tak mimo jiné došlo k vývoji a výrobě respirátoru RP95-M či ventilátoru CoroVent.

Sdílejte s námi vaše know-how
Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ
Spolupracujeme








