Co se povedlo

Všechny novinky
Chytré investice
Chytrý marketing
Polytechnické vzdělávání
Digitalizace
Financování a hodnocení výzkumu a vývoje

Místopředsedkyně Komise Vestager a komisař Breton obdrželi české pozice k umělé inteligenci a otevřeným datům

Témata jako jsou umělá inteligence a otevřená data představují jednu z priorit současné Evropské komise. Česká republika jako dlouhodobý podporovatel jednotného digitálního trhu EU, a proto zaslala výkonné místopředsedkyni Komise Margrethe Vestager a komisaři Thierry Bretonovi návrhy, jak v těchto oblastech postupovat.

17. 2. 2020

Vláda schválila Teze Hospodářské strategie

Základní rámec pro tvorbu Hospodářské strategie České republiky schválila vláda. Po schválení těchto tezí Ministerstvo průmyslu a obchodu připraví do konce března samotný strategický materiál, který má do roku 2030 nasměrovat stát k finální produkci s vyšší přidanou hodnotou.

22. 1. 2020

Cesta k digitální ekonomice. Vláda schválila materiál k implementaci a rozvoji 5G sítí

Rozvoj digitální ekonomiky a společnosti patří k prioritám vlády. Pomoci s tím má vládou schválený materiál „Implementace a rozvoj sítí 5G v České republice – Cesta k digitální ekonomice“. Zabývá se tím, jak se k 5G sítím postavit, jak podpořit jejich rozvoj a jak je využívat. V souladu s Inovační strategií v duchu národní hospodářské vize a značky Czech Republic: The Country For The Future.

21. 1. 2020

Výzkumné organizace mají dostat více peněz na rozvoj

Výzkumné organizace by měly v budoucnu dostat více peněz. Od roku 2021 by se částka na jejich dlouhodobý rozvoj, takzvaná institucionální podpora, v rozpočtu pro vědu a výzkum měla každoročně zvýšit o čtyři procenta. Memorandum dnes podepsali zástupci vlády a vědců v Praze.

19. 12. 2019

Výzkumné organizace budou od roku 2021 dostávat víc peněz

Výzkumné organizace by podle všeho mohly už od roku 2021 získávat více peněz ze státního rozpočtu České republiky. Konkrétně o celá čtyři procenta více. Více prostředků na výzkum, vývoj a inovace aktuálně potvrdil ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér, Karel Havlíček.

15. 12. 2019

Vědci budou moct snadněji založit spin-off firmu, MPO má návod

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce motivovat všechny veřejné výzkumné instituce k tomu, aby při svých pracovištích více zakládaly takzvané spin-off společnosti. Tyto komerční firmy by měly napomoci převádět výsledky výzkumu do praxe. V Česku jich ročně vzniká zhruba čtyři až pět. Vědecká pracoviště podle MPO zakládají spin-offy nahodile, protože jsou v akademickém prostředí považovány za rizikové. Ministerstvo proto za pomoci právníků vytvořilo návod, jak mají výzkumné organizace postupovat a založení pro ně bylo snazší. V pondělí bude o materiálu jednat vláda.

9. 12. 2019

Jak si Česká republika stojí na poli kosmických aktivit a letectví?

Oblasti kosmických aktivit a letectví představují pro Českou republiku místo dlouhodobého zájmu. A skutečně – jen během letošního podzimu se povedlo pokročit hned v několika zajímavých projektech současně.

29. 11. 2019

Hodnocení výzkumu nově zřejmě nebude záležet pouze na výsledcích

Hodnocení výzkumu a vývoje by se ponovu nemuselo odvíjet pouze od dosažených výsledků. Krom jejich kvantitativního počtu by se měla zohlednit i kvalita. Vyplývá to z vládní novely zákona o podpoře výzkumu, kterou dnes Sněmovna schválila. Normu nyní dostane k projednání Senát.

27. 11. 2019

Česká národní expozice na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019

Ve dnech 7. až 10. října proběhl v prostorách brněnského Výstaviště již 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Tentokrát ovšem s jednou, pro nás zásadní změnou. Během minulých ročníků se totiž státní instituce tohoto Veletrhu účastnily takzvaně na vlastní pěst, v rámci svých vzájemně oddělených expozic. Tentokrát jsme ovšem v premiéře uvedli projekt České národní expozice, kde se pod jednou střechou představilo hned 13 státních subjektů.

13. 11. 2019
...

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme