Kdo byl Josef Sousedík, muž, kterému říkali mu Edison z Moravy?

Jméno Josefa Sousedíka, dnes již legendárního vynálezce a průkopníka českého průmyslu, dnes již tak často neslýcháme. A to je nepochybně škoda. Tento průmyslník a renesanční člověk by si to totiž nepochybně zasloužil. O nápravu se ale v tomto směru snaží publikace knižního vydavatelství ad-Actual, jež se na Sousedíkův život dívá opravdu v drobnohledu.

Více informací

Jméno Josefa Sousedíka, dnes již legendárního vynálezce a průkopníka českého průmyslu, dnes již tak často neslýcháme. A to je nepochybně škoda. Tento průmyslník a renesanční člověk by si to totiž nepochybně zasloužil. O nápravu se ale v tomto směru snaží publikace knižního vydavatelství ad-Actual, jež se na Sousedíkův život dívá opravdu v drobnohledu.

Josef Sousedík  (*18. prosince 1894 – †15. prosince 1944) byl vynálezce, selfmademan a průkopník českého průmyslu z moravského Vsetína. Ve 20. a 30. letech vynálezce a průmyslník, kterého nám ve své době, a to bez nadsázky, záviděl celý svět.

Za Josefa Sousedíka hovoří celkem 222 světově platných patentů a patentových přihlášek, výroba a vývoz elektrických pohonných strojů do celé Evropy i do světa, dvě verze elektromobilu vlastní výroby a konstrukce, říční loď na elektrický pohon, letadlo s kolmým stratem … a geniálně vyřešený hybridní pohon drážního vozu Slovenská strela.

Jako vynálezce technicky předznamenal dokonce i vývoj elektromobility, řízení otáček asynchronních motorů i směr vývoje pohonů na dráze. Patentoval více než dvě stovky funkčních elektrotechnických patentů a vynálezů. Pro český průmysl vyráběl inovativní průmyslové aplikace a své stroje a zařízení vyvážel do Evropy i do světa, Vážil si ho prezident T. G. Masaryk, uznával ho věhlasný podnikatel a manažer Tomáš Baťa.

Josef Sousedík se vlastní pílí a pracovitostí vypracoval z chudých poměrů moravského Valašska na významného československého továrníka a podnikatele … Založil, vybudoval a ve Vsetíně vedl fungující továrnu s elektrotechnickými produkty velké užitné hodnoty.

O jeho životě, přínosu pro český průmysl a o jeho odkazu je životopisná publikace, kterou vydává nakladatelství ad-Actual.

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme