Klíč k rychlejší transformaci české energetiky se jmenuje vítr

Bez zásadnějších nákladů lze zrychlit přechod na moderní energetiku a už v roce 2030 vyrábět 28 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Takové jsou možnosti Česka podle studie Investice do obnovy a přeměny evropských uhelných regionů, kterou zveřejnila výzkumná organizace BloombergNEF.

Více informací

Bez zásadnějších nákladů lze zrychlit přechod na moderní energetiku a už v roce 2030 vyrábět 28 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Takové jsou možnosti Česka podle studie Investice do obnovy a přeměny evropských uhelných regionů, kterou zveřejnila výzkumná organizace BloombergNEF.

Studie se zaměřuje na možnosti Bulharska, Česka, Polska a Rumunska urychlit s co možná nejnižšími náklady transformaci energetiky. Uvedené země spojuje energetický mix s převahou uhlí a rovněž chybějící harmonogram, který by stanovil, jakým tempem budou fosilní palivo opouštět. Národní plány čtveřice zemí jsou podle výzkumníků málo ambiciózní. U Česka studie zmiňuje nevyužitý potenciál větrných elektráren, jejichž instalovaný výkon by oproti národnímu klimaticko-energetického plánu mohl být více než čtyřnásobný. Zatímco národní plán do konce roku 2030 počítá s jedním gigawattem instalovaného výkonu, Bloomberg této technologii připisuje 4,4 gigawattu. Větrné turbíny by díky tomu mohly vyrábět 21 procent elektřiny z celkového tuzemského mixu, což je o šest procentních bodů více než podíl, se kterým Česko počítá pro veškeré obnovitelné zdroje.

Studie však podle ministerstva průmyslu neodpovídá na mnoho otázek. „Pokud nebere v potaz socioekonomická omezení, ale soustředí se pouze na návratnost investice, může být realita značně odlišná. Zda například větrné projekty získají lokální podporu, totiž není vůbec jisté,“ upozorňuje náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla. Kromě toho se Česko podle něho nemůže soustředit vždy jen na nákladově optimální variantu, ale v mnoha ohledech musí plnit řadu cílů z evropské legislativy a politiky, které s tímto přístupem nejsou vždy v souladu.

Zdroj: e15.cz, BloombergNEF

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme