Ministerstva rozšíří spolupráci v rámci výzkumných infrastruktur

Zhruba tři miliardy korun ročně získá 48 velkých výzkumných infrastruktur v Česku mezi lety 2020-2022. Jednou z priorit budoucích let je podle náměstka ministerstva školství (MŠMT) Pavla Dolečka rozšíření spolupráce jednotlivých ministerstev, uvedl na dnešní tiskové konferenci k Národnímu dni velkých výzkumných infrastruktur.

Více informací

Zhruba tři miliardy korun ročně získá 48 velkých výzkumných infrastruktur v Česku mezi lety 2020-2022. Jednou z priorit budoucích let je podle náměstka ministerstva školství (MŠMT) Pavla Dolečka rozšíření spolupráce jednotlivých ministerstev, uvedl na dnešní tiskové konferenci k Národnímu dni velkých výzkumných infrastruktur.

„Počínaje rokem 2020 půjde ze státního rozpočtu 1,9 miliardy ročně na provozní výdaje spojené s velkými výzkumnými infrastrukturami,“ zdůraznil Doleček. Zbytek bude doplacen z evropských zdrojů.

Doleček řekl, že v rámci výzkumných infrastruktur se v současnosti pracuje na intenzivnějším zapojení jednotlivých ministerstvech. Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko uvedl, že velkou výzvou v této oblasti je například budoucnost mobility. Náměstek ministerstva životního prostředí Jan Kříž pak upozornil, že mezi současnými 48 výzkumnými infrastrukturami je část těch, které se zabývají tématy spjatými s životními prostředím – například biodiverzitou či cirkulární ekonomikou. Upozornil, že výzkum těchto témat nabývá na významu. Doleček zmínil, že rozvoj spolupráce by měl pozitivní dopad například i na oblast výzkumu spjatým s potravinami.

Velké výzkumné infrastruktury jsou soustavou služeb, například v podobě laboratoří se špičkově vybavenými přístroji a technologiemi, které jsou k dispozici vědecké komunitě. Jedná se o vybavení, zdroje či technologie, jejichž finanční náročnost přesahuje možnosti jednotlivých institucí.

Podrobně o nich informuje Cestovní mapa infrastruktur, jejíž aktualizace byla i jedním z témat dnešní konference na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme