Novinky

Všechny novinky
Digitalizace
Národní start-up a spin-off prostředí
Chytrý marketing
Chytré investice
Financování a hodnocení výzkumu a vývoje
Inovační a výzkumná centra
Mobilita a stavební prostředí
Polytechnické vzdělávání
Ochrana duševního vlastnictví

Studentský tým představil na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze první samořiditelné elektrické formule

Dne 4. září odstartovaly technické prezentace, po kterých byly odhaleny obě nové studentské formule. I přes zrušení všech mezinárodních závodů soutěže Formula Student tým eForce FEE Prague Formula nepolevil ve vývoji a představil pozvaným hostům kromě optimalizovaného modelu elektrické formule také úplnou novinku. Samořiditelnou formuli, kterou tým zkonstruoval jako první v České republice. Obě formule toto léto získaly několik ocenění na on-line alternativách tradičních mezinárodních závodů.

19. 9. 2020

Jak nastartovat inovace v prostředí veřejné správy? Poradí vám nové webináře

Ministerstvo vnitra a Ministerstvo průmyslu a obchodu společně připravila sérii webinářů s názvem „Inovační management ve veřejné správě“. Jejich cílem je inspirovat územní samosprávy, stejně jako orgány státní správy, k inovativnímu myšlení a projektům.

19. 9. 2020

Doba extrémně mladých podnikatelů právě přichází. Vychází jim vstříc nový občanský zákoník, který umožňuje zplnoletnění už v šestnácti letech života

Mezi českými podnikateli se najdou i takoví, kteří své ambiciózní nápady realizují už jako děti. Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu bylo ve druhém čtvrtletí letošního roku deset osob mladších osmnácti let s živnostenským oprávněním. Získat svéprávnost však nelze automaticky, je potřeba podat žádost a absolvovat slyšení u příslušného soudu, kde žadatel musí prokázat schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti - tedy představit a obhájit své podnikatelské aktivity. Bezmála šest let tak mladiství v Česku zkoušejí realizovat své podnikatelské vize, uplatňují schopnosti v byznyse a zakládají více či méně úspěšné start-upy a firmy.

17. 9. 2020

Jak mohou univerzity pomáhat v krizi? Sledujte online diskuzi z ČVUT v Praze

Jarní pandemie nemoci COVID-19 ukázala, že univerzity mají ve společnosti nezastupitelnou roli. Školy se rychle zorientovaly, kde je potřeba pomoct, a nabídly své kapacity a síly. Podívat se s odstupem na to, jak se své úlohy zhostily a jak byly společensky zodpovědné, má za cíl další diskuze zástupců univerzit, která se koná 17. září od 13.00 hodin v Praze a její online přenos bude i na Universitas.

15. 9. 2020

Firmy mohou začít žádat o dotace na projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Aplikace. Firmy a výzkumné organizace mohou žádat o finanční podporu na projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Novinkou je vyčlenění 800 milionů korun pro sektor civilního dopravního letectví. Výzvu vyhlásilo 1. září 2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. Žádosti bude API přijímat do 15. prosince 2020. Pro žadatele je připraveno celkem 3,7 miliardy korun.

14. 9. 2020

Expedice Tatra kolem světa 2 mění plány kvůli koronaviru

Ojedinělá výprava, která navázala na projekt z konce 80. let, musela být po půl roce cesty přerušena. Překážky a nesnáze, jimiž členové expedice v uplynulých měsících prošli, přesto nedokázaly zlomit odhodlání dobrodruhů. Jejich dobrodružné, ale přesto mnohdy strastiplné cesty zachycené kamerou budou moci diváci sledovat od 3. října 2020 na Prima ZOOM.

14. 9. 2020

Jak si stojí Česko v přípravách na digitalizaci stavebnictví i v porovnání s Evropou? Jedinečnou šancí se to dozvědět je druhý ročník Summitu Koncepce BIM, který se uskuteční 19. listopadu 2020

Již podruhé se v Praze uskuteční setkání, které nemá u nás a vlastně ani v Evropě obdoby. Na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech se totiž 19. listopadu 2020 setkají zástupci vlád a státní správy řady evropských zemí i Česka na Summitu Koncepce BIM. Účastníci si tak budou moci sami porovnat evropské i naše zkušenosti se zaváděním metody BIM do stavební praxe. Kromě ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly vystoupí také Milena Feustel, zástupkyně předsedy EU BIM Task Group, Adam Matthews, vedoucí mezinárodního centra Digital Built Britain nebo Michal Mejstřík, ředitel a předseda představenstva EEIP. Půjde o jediné setkání u nás pořádané společně zodpovědnými organizacemi státní správy a konající se za účasti zástupců veřejné správy z dalších evropských zemí. Tak jako loni summit spolupořádá odbor Koncepce BIM České agentury pro standardizaci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Summit Koncepce BIM je součástí aktivit “Czech - Country for the future.”

12. 9. 2020

Medaili ministra průmyslu a obchodu získal chemik Josef Pašek

Za chemické technologie - výrobu anilinu, cyklohexaminu a dicyklohexaminu získal profesor Josef Pašek medaili ministra průmyslu a obchodu. Ocenění mu bylo předáno na 72. sjezdu chemiků.

10. 9. 2020

Český kosmický startup InsightART pomohl odhalit tajemství ztraceného Raffaela

V letošním roce uplynulo pět set let od smrti renesančního umělce Raffaela Santiho a experti stále objevují nové vrstvy jeho díla. Obraz Madona s dítětem prošel bohatou historií plnou evropských velikánů, krvavých soubojů a drahých obchodů. Jeho původ byl několikrát neprávem zpochybněn. Finální originalitu díla pak pomohla ověřit česká firma InsightART, která využívá kosmické detektory a je jedním ze startupů inkubátoru ESA BIC Prague, jehož operátorem je v Česku agentura CzechInvest.

10. 9. 2020
...

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme