Novinky

Všechny novinky
Digitalizace
Chytrý marketing
Ochrana duševního vlastnictví
Chytré investice
Národní start-up a spin-off prostředí
Polytechnické vzdělávání
Financování a hodnocení výzkumu a vývoje
Inovační a výzkumná centra
Mobilita a stavební prostředí

Česko získalo projekt evropského hubu pro výzkum dezinformací a posilování digitální gramotnosti

Středoevropský projekt nazvaný Central European Digital Media Observatory (CEDMO), který uspěl v celoevropské soutěži, bude sídlit v Praze a jeho lídry budou odborníci z Univerzity Karlovy a ČVUT. Cílem CEDMO je interdisciplinární výzkum dezinformací, včetně jejich detekce za pomoci prvků umělé inteligence, posilování digitální a mediální gramotnosti a rozvoj fact-checkingový platforem. Projekt se stane součástí sítě European Digital Media Observatory (viz https://edmo.eu) a podpoří ho i Národní plán obnovy České republiky. Je i prvním krokem k vybudování Evropského centra excelence v AI.

13. 5. 2021

Bezpečnost internetu věcí má díky výzkumu nové účinné nástroje

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí (IoT) může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. Úkolu se zhostili odborníci ze společnosti Flowmon Networks a.s. a VUT v Brně a spolu s partnery z Jižní Koreji vyvinuli nástroje pro monitorování i diagnostiku IoT. Projekt podpořila Technologická agentura ČR více než 10,5 miliony korun v Programu DELTA.

13. 5. 2021

Začíná nový ročník Národních cen České republiky, výsledky za rok 2020 budou vyhlášeny letos 19. května na MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Rada kvality ČR vyhlásily nový ročník Národních cen České republiky. Součástí ročníku 2021 jsou ceny za kvalitu a společenskou odpovědnost, nechybí ani rodinné podnikání. Ocenění získají organizace z podnikatelského i veřejného sektoru na základě toho, jak kvalitně plní potřeby zákazníků, klientů a zaměstnanců. Roli hraje také produktivita i efektivita práce či výsledky, společenská odpovědnost a rovněž to, jak se soutěžícím daří vytvářet inovativní prostředí.

7. 5. 2021

Koncert Šance pro kulturu jako první zve diváky opět do hlediště

Venkovní koncert Šance pro kulturu proběhne 11.5. od 19.30 na Křižíkově fontáně na Výstavišti Praha. Na koncertě vystoupí skupina Chinaski, Pavel Šporcl a další umělci. Celá akce je pilotním projektem rozvolňování kultury a její organizaci zaštiťuje APPOK Asociace producentů a promotérů v oblasti kultury. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření se bude až 2500 diváků moci pobavit v sektorech na sezení i na stání. Touto akcí chceme nejen návštěvníkům, ale zejména vládě dokázat, že kultura není nebezpečná a kulturní akce se i v této době dají pořádat bezpečně.

5. 5. 2021

O dopadech COVID-19 na svět průmyslových práv

Více než rok trvající pandemická krize dopadla na všechny sektory ekonomiky. Nedílnou součástí výzkumu, vývoje a inovací je rovněž zajištění vysoké úrovně ochrany průmyslových práv, jinak tomu není ani v době pandemie. Kritická situace však ukázala rovněž výhody otevřených licencí pro účely rychlé reakce na nebezpečí, které s sebou vir SARS-CoV-2 přináší do každodenního života dnešní populace. Nejen na tyto oblasti se v úterý 27. dubna zaměřil webinář Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), jehož cílem bylo informovat zainteresovanou veřejnost o aktuálních trendech v oblasti ochrany průmyslového vlastnictví.

4. 5. 2021
...

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme