Proběhlo úvodní setkání European Clean Hydrogen Alliance

Evropská unie počítá s vodíkovými technologiemi jako s jedním z významných prostředků, jak dosáhnout cílů Zelené dohody pro Evropu. K posílení další spolupráce v této oblasti byla právě ustanovena European Clean Hydrogen Alliance, jejíž první jednání se uskutečnilo 8. června 2020. O důležitosti této aliance nejlépe svědčí fakt, že se jednání zúčastnili přední představitelé Evropské komise: Frans TIMMERMANS, první místopředseda Evropské komise, Thierry BRETON, komisař pro vnitřní trh, Kadri SIMSON a komisařka pro energetiku.

Více informací

Evropská unie počítá s vodíkovými technologiemi jako s jedním z významných prostředků, jak dosáhnout cílů Zelené dohody pro Evropu. K posílení další spolupráce v této oblasti byla právě ustanovena European Clean Hydrogen Alliance, jejíž první jednání se uskutečnilo 8. června 2020. O důležitosti této aliance nejlépe svědčí fakt, že se jednání zúčastnili přední představitelé Evropské komise: Frans TIMMERMANS, první místopředseda Evropské komise, Thierry BRETON, komisař pro vnitřní trh, Kadri SIMSON a komisařka pro energetiku.

Pan náměstek pro energetiku, René Neděla, krátce představil přístup České republiky. Vzhledem k poloze ve středu Evropy, kdy nemáme dostatek slunečního svitu a větru, chceme využívat všech možností pro výrobu čistého vodíku včetně využití vysokoteplotních reaktorů a zpracování odpadu. Vodíkové technologie nejsou stále ještě vyzrálé, proto plánujeme rozvíjet výzkum v oblasti výroby a využití vodíku. Vzhledem k rychlému vývoji musíme postupovat krok po kroku, abychom mohli využívat nejnovějších technologie a investice zaměřili do oblastí, kde mohou přinést nejrychlejší a nejvyšší návratnost. Doprava je z našeho pohledu další oblastí, mimo hutnictví a chemický průmysl, kde vodíkové technologie mohou přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. Česká republika jako vysoce průmyslová země se chce intenzivně věnovat vývoji a výrobě komponent pro vodíkové technologie.

Vítáme založení European Clean Hydrogen Alliance jako platformy pro podporu mezinárodní spolupráce v oblasti vodíkových technologií a věříme, že může přinést celou řadu nových příležitostí pro český průmysl a české výzkumné instituce.

Z úvodního setkání je k dispozici také záznam ve formě podcastu.

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme