Stát pomůže startupům. Peníze budou rozdělovat dva nové fondy

Spolupráce mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Evropským investičním fondem (EIF) k podpoře financování rozvoje inovativních startupů, která začala v roce 2017, vyvrcholila po náročném investičním procesu s více než deseti kandidáty. Na investiční poli se tak objevily dva nově vzniklé fondy – Lighthouse Ventures a Nation 1.

Více informací

Spolupráce mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Evropským investičním fondem (EIF) k podpoře financování rozvoje inovativních startupů, která začala v roce 2017, vyvrcholila po náročném investičním procesu s více než deseti kandidáty. Na investiční poli se tak objevily dva nově vzniklé fondy – Lighthouse Ventures a Nation 1.

Z evropských fondů je na aktivitu určeno 40 mil. EUR, spolu s EIF do fondů investovali rovněž soukromí investoři a přispělo i MPO z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Investiční horizont obou fondů má být kolem 10 let. Oblasti, na které se fondy chtějí zaměřovat, nejsou nijak překvapivé – virtuální realita, biotechnologie, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost, internet věcí nebo chytrá doprava. To, co má fondy Lighthouse Ventures i Nation 1 Fund odlišovat od konkurence, je právě jejich důraz na pomoc společnostem, které existují třeba jen v hlavách svých zakladatelů. Fondy budou zahrnovat též akcelerační programy a zaměří se na nejranější fázi rozvoje podnikání. Investovat budou schopny do projektů již ve fázi nápadu, a to od několika desítek tisíc až do 200 tisíc eur. Zároveň budou investovat do úspěšných absolventů daných akceleračních programů a také do společností v seed fázi, řádově ve stovkách tisíc eur.

„Jsem opravdu rád, že můžeme konkrétně podpořit inovační podniky a tím jim pomoci nastartovat jejich byznys. Postupujeme tak v souladu s Inovační strategií České republiky 2019-2030  a dokazujeme tak, že jsme zemí pro budoucnost, The Country for the Future,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Počítáme s tím, že do roku 2023 by mělo být zainvestováno více než 80 firem.“

V zahraničí to není nijak výjimečný model, kdy především v pre-seedové, tedy v té úplně počáteční fázi, firmičkám pomáhají státní investoři. Dobře to funguje například v Izraeli nebo ve Velké Británii. Investice do nových dvou fondů navazují na úspěšnou realizaci obdobných programů řízených EIF v mnoha dalších zemích Evropy, v současné době např. ve Švédsku, Estonsku nebo Chorvatsku. V České republice se jedná již o druhou iniciativu, do které se MPO po boku EIF zapojilo. V roce 2018 byl spuštěn Středoevropský fond fondů (SFF), jehož zaměřením jsou investice do firem v pozdějších fázích (later stage/expansion). EIF již prostřednictvím SFF investoval do českých fondů ENERN Tech III, ESPIRA a Genesis Growth.

Zdroj: Roklen24

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme