Unipetrol postaví u Litvínova jednotku na zpracování plastů

Unipetrol postaví ve svém závodě u Litvínova na Mostecku pyrolýzní jednotku na zpracování odpadních plastů. Náklady na výzkumný projekt činí téměř 72 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Pavel Kaidl.

Více informací

Unipetrol postaví ve svém závodě u Litvínova na Mostecku pyrolýzní jednotku na zpracování odpadních plastů. Náklady na výzkumný projekt činí téměř 72 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Pavel Kaidl.

Firma chce v horizontu několika let chemickou cestou recyklovat odpadní materiály nejen z nejbližšího okolí, ale pravděpodobně z celé České republiky a případně i dalších koutů střední a východní Evropy. Do výzkumného projektu PYROL se vedle Unipetrolu zapojila Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Unipetrol výzkumně-vzdělávací centrum.

Technologická agentura České republiky přispěla na projekt částkou 50,2 milionu korun. V České republice se podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu ročně vyprodukuje přes 400.000 tun plastových odpadů ročně, z toho je zhruba 37 procent využito pro materiálovou recyklaci a 18 procent pro výrobu tepla nebo elektrické energie. Nevyužitý plastový odpad, kterého je zhruba 45 procent, Unipetrol začne nyní zkoumat.

Výstupem projektu bude komplexní návrh technologie v průmyslovém měřítku na bázi pyrolýzy pro zpracování odpadních plastů a pryží z pneumatik, jejíž produkty budou využitelné v petrochemickém průmyslu při výrobě základních chemikálií. V rafinérském průmyslu budou pyrolýzní produkty přidávány do zpracovávaných surovin ke zvýšení produkce motorových paliv.

Z hlediska plánovaných změn v legislativě, přebytku odpadních plastů a jejich nedostatečných možností recyklace je výzkumný projekt podle ředitele Unipetrol výzkumně-vzdělávacího centra Jiřího Hájka plně v souladu s politikou EU v nakládání s plasty. „Legislativa jednoznačně definuje, že je žádoucí odpadní plasty recyklovat, a pokud to lze, zpracovávat je v petrochemickém segmentu,“ uvedl Hájek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme