V roce 2018 byly investice do vědy a výzkumu rekordní

Loňský rok byl pro český výzkum a vývoj zásadní. Investice do těchto oblastí vzrostly meziročně o 12,3 miliardy korun a celkem zde bylo vydáno 102,8 miliardy. Zároveň rostl i počet samotných výzkumníků.

Více informací

Loňský rok byl pro český výzkum a vývoj zásadní. Investice do těchto oblastí vzrostly meziročně o 12,3 miliardy korun a celkem zde bylo vydáno 102,8 miliardy. Zároveň rostl i počet samotných výzkumníků.

Bližší údaje nabízí Český statistický úřad. Investice v celkové výši 102,8 miliardy korun byly vynaloženy samotnými podniky, českým státem i Evropskou unií. Aktuálně tak Česká republika dosahuje poměru těchto investic k HDP ve výši 1,93 %. Stále se ale máme kam posouvat – země jako Švédsko nebo Německo v této oblasti vydávají více než 3 %.

Čísla to jsou ale rozhodně úctyhodná. Meziročně výše investic vzrostla o 14 procent. Nejvíce se o to zasloužily právě podnikatelské zdroje, asi z jedné třetiny potom přímo náš stát. Pokud jde o výzkumníky, na konci loňského roku se u nás výzkumem a vývojem zabývalo asi 113 tisíc pracovníků; na plný i částečný úvazek. Od roku 2013 jejich počet vzrostl asi o pět tisíc.

Naše iniciativa tak rozhodně pracuje s prostředím, které v sobě nese opravdu velký potenciál. Věříme, že už během několika let se dočkáme opravdu zajímavých a působivých výsledků.

Zdroj: Vědaavýzkum.cz

Sdílejte s námi vaše know-how

Přidejte se k nám na cestě za budoucností podle našich představ

Připojte se

Spolupracujeme